Sobotní výlet na Chlum

A dnes opět na výletě.

Je sobota 24. Dubna a počasí je stále nějaké vrtkavé. Ráno zima jak v tanku, a vzduch se ohřívá jen zvolna. Navíc opět fouká ledový vítr z hor. Od rána jsem nachystaný, poslouchám, jestli jezdí motorky, abych nebyl sám jako blázen na silnici. Sluníčko občas svítí, občas jen tak přes mraky a tak nevím. Nakonec překonávám sám sebe a kolem půl druhé vyjíždím. Mám dilema kam, ale jedu do „kraje“, tam bývá tepleji než u nás v podhůří. Tak tedy opět Chlum, bojiště prusko-rakouské války roku 1866.

Nejprve opět natankovat a potom již pokračuji cestou na D. Králové n.L..Vezmu to přes Žireč jen s krátkou zastávkou pro pár fotek Domova u sv. Josefa, sanatoria pro nemocné s roztroušenou sklerózou. Potom jen projedu kolem parkoviště u Braunova Betlému a zastavuji až v Litíči u hřbitova. Když jsem byl v lázních Velichovky, dostal kostel novou věžičku se zlacenou kopulí. Nic nového tady však není, tak hurá do Velichovek.

Lázně asi nefungují, všude je pusto, nikde nikdo.  Lázeňská budova T. G. Masaryka je opravena, balneo provoz je již rozdělen na mužskou a ženskou část. Před místním obchůdkem kdysi stála veliká voliéra s papoušky. Za mě tam nebyla, ale měla být zhotovena nová, probíhaly přípravné práce. Dnes potom není nikde ani stopy. Evidentně majitele opustilo původní nadšení.

Zatím se nic neudálo ani okolo původní vilky ředitele lázní. Během II. Sv. války byla obsazena německým velitelstvím s polním maršálem Schornerem.

Pokračuji dál a zastavuji ještě na skok v Hořiněvsi. Je to rodné místo Václava Hanky, zajímavé postavy žijícího na přelomu 18. a 19. století. Jeho rodný domek je stále uzavřen. Zastavím také na moment u zdejšího zámku. Ten byl v divokých letech po sametové revoluci prodán soukromému subjektu, údajně Italovi, který sliboval zámek přebudovat na sanatorium a domov seniorů. Dodnes se nic neudálo, zámek má vytlučená okna a je zarostlý v zeleni. No nic, mé svědomí to netrápí.

Jedu ještě kousek a jsem konečně na Chlumu. Zde je vše při starém, objekt muzea je stále pěkný, dokonce by měla být i nová expozice. Moc lidí tady není, tak ještě omrknu hospodu U polních myslivců. A tady to parádně žije. A rozhodně se odtud nehrne virus na vagony.

Popojedu dál a zastavím opět v Hořicích na vrchu Gothard, kde je jednak nový hřbitov s nádherným vstupním portálem a galerie soch, vytvořených při pravidelných sympoziích sochařů. Je krásně, sluníčko hřeje, vítr nikde, pohoda. Nicméně čas se krátí, ještě je ten pěkný den krátký. Jedu kolem pivovaru, který soukromník opravuje a opětovně vaří pivo a vlastní zmrzlinu. Bylo mi divné, že hodně jich chodí se zmrzlinou. Příště ho musím omrknout trochu podrobněji. Chtěl jsem se ještě zastavit u Masarykovi věži samostatnosti, ale nějak jsem to minul, myslíce na Dachovou. Chtěl jsem zastavit u koupaliště, kde byly restaurovány prvorepublikové šatny. Musel bych ale obejít celý areál, koupaliště je samozřejmě uzavřeno a šatny tak nejsou vidět. Tak snad někdy v létě.

Pak jsem již bez zastávky mazal domů, přepadl mě hlad a byly slíbené opékané špekáčky. A také byly.

Takže jsem v pohodě ujel něco přes 110 kilometrů, potkal docela dost motorkářů. A hlavně, bylo mně nádherně na duši. A je jedno, že jsem tuto trasu jel již poněkolikáté. Tak přátelé, zase někdy někde…

Jarda z Úpice

Pár fotek je zde: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Velichovky-Chlum/


 

Další informace