Sobota na Královéhradecku

Zářijová sobota na Královéhradecku.

Je září, počasí mění svoji náladu jak pubertální dívka, ale nějaký den na jízdu ještě jistě najdeme. Nicméně konec sezóny se nenápadně blíží, ať chceme, nebo nechceme.

Na sobotu jsem připravil dvě trasy, většina dala přednost té kratší, byť jsme ta místa již projeli, nebo alespoň nějakou část. Zbytek jsem projel s Alenou, takže nikde nic nového.

 

 

Jako obvykle vyjíždíme z našeho startovního místa č.s. v Úpici na Sychrově, tentokrát v počtu devíti motorek. Protože se ve městě opravuje hlavní tah, tak volíme trasu přes Č. Kostelec a Žernov. V Č. Skalici se napojíme na hlavní tah na H. Králové. Celou cestu do Jaroměře přemýšlím, jestli jet zadem přes Josefov a Vlkov, nebo po hlavní, byť je tam rozkopaný úsek u Trotiny. Nakonec jedeme přes Trotinu, jako obvykle v sobotu dopoledne není až taková fronta a tak se ani dlouho nezdržíme. Zastavuji před motorkářským obchodem NOVEL Moto v H. Králové https://www.novelmoto.cz/ , kupuji dva šátky, ty současné již něco pamatují a nové se obtížně shání. Zdržení má být krátké, parkujeme totiž na chodníku, protože jinde není kde. Nakonec se zdržíme docela dlouho. Cyndovi nejde nastartovat motorka, má najednou vybitou baterii. Po několika pokusech o roztlačení to vzdáváme. Vyjednal jsem mu nabití baterie v obchodě a musíme ho nechat svému osudu. Nutno dodat, že kluci baterku trochu dobili, nastartoval a jel domů. Co bylo příčinou se snad dozvíme.

Míjíme rozestavěný konec dálnice, vypadá to impozantně. Už aby to pokračovalo na Jaroměř. Netrvá dlouho a vjíždíme do uličky u Bonsai centra www.bonsaicentrum.cz v Libčanech. Procházíme skleníky s nádhernými bonsajemi do bytu a potom i kouzelnou zahradou. V minizoo si omazlíme kozičku a Ruda krmí zvířata z automatu s krmením. Chvilku posedíme v altánu nahoře a relaxujeme. Je to nádherné místo, za prohlídku nic neplatíte a můžete si dát i kávu, nebo nějaké nealko.

Nasedáme na stroje a opět jen popojedeme do Hrádku, obvykle se doplňuje u Nechanic. Zastavujeme za obcí u zámku https://www.zamek-hradekunechanic.cz . Parkoviště je krásné a upravené. Je skoro českou raritou, že se zde za motorky neplatí parkovné. Obcházíme zámek rodu Harrachů a fotíme. Je totiž kouzelně fotogenický. Okolo je plno golfových hřišť, ale golfistů pomálu. Milan TU fotil i rozpustilé a dovádějící odrostlé dívky, skotačící na stromě, na louce pak tři dívenky kouřily vodní dýmku. Jestli tam měly, jak říkal Milan „Marušku“, nebo něco jiného nevím. Bylo nádherné počasí, sluníčko svítilo s takovou radostí, že jsme měli propocená trika.

Pokračujeme dál na Nechanice, potom směrem k Hořicím, se zastávkou v soukromém muzeu motocyklů U Horáků v Bříšťanech http://www.veteranmuzeum.unas.cz/ . Byli jsme tu již několikrát, ale vždy se vyplatí tu zastavit a s majitelem, který je obrovský nadšenec, pohovořit. Procházíme sál bývalé hospody plný motorek, motorů a všelijakých dílců, které s motorkami souvisí. Vstupné dobrovolné, tak zanecháváme nějaké drobné na renovaci motocyklů a pokračujeme jen kousíček do Milovic, kde je plánován oběd www.motorest-milovice.cz . Obvykle tu při této příležitosti zastavujeme a obvykle si docela pochutnáme. Tak tomu ostatně bylo i tentokrát. Dáváme si nezdravá restovaná játra s hranolkama, protože nezdravá jídla jsou obyčejně ta dobrá. V Hořicích je prý slavnost věnovaná zdejší vyhlášené lahůdce, Hořickým trubičkám, a údajně je na náměstí i malá výstava veteránů. Míříme tam, ale náměstí je uzavřeno, v okolí není jediné místo na zaparkování, tak jedeme dál do Miletína.

Naším dalším cílem je Zvičina, vrch nad D. Králové. Je zde Raisova chata a bufet, kde plánujeme kávu. Z Miletína jedeme na Chroustov s tím, že vyjedeme kousek pod Zvičinou https://mapy.cz/s/229CR . Cesta je standardní královéhradecká, to je totiž neskutečně mizerná. Od Mostku na Zvičinu je nová asfaltka, protože po staré silnici snad odmítali jezdit i s tréňáky. Parkoviště na Zvičině naštěstí nechali v původním stavu. To je tak otřesné, že tam nejezdí ani s tanky, protože by si ničily pásy. Slunce dávno zmizelo kdesi do západního Německa, černé mraky nevěstí nic dobrého a vítr se kolem prohání docela studený. A bufet jako napotvoru zavřený. Tak zpět do sedel a sjedeme ten kousek do Bílé Třemešné se zastávkou na přehradě Les Království https://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/les-kralovstvi.html .  Obvykle jsme tu tak desetkrát do roka a stejně se jí nemůžeme nabažit, ostatně jako řada jiných. Je tu stále plno, kiosek i restaurace jsou plné, nabídka občerstvení úplně excelentní. My tedy ucucáváme jen kafíčko. Mraky nad námi jsou plné vody, tak po chvíli jedeme k domovu. Měl jsem v záloze ještě návštěvu Ekoparku v Hájemství https://mapy.cz/zakladni?x=15.7766950&y=50.4895521&z=15&source=base&id=1930236 , kde jsme tedy někteří již byli a o kousek dál jsem na mapě objevil poutní místo U Studánky http://www.vitezna.cz/obec/historie/marianske-poutni-misto.html . S kostelíkem, kaplí a křížovou cestou. Bohužel byla tudy vždy hrozně mizerná cesta, a ostatní to ani moc nezajímá, tak snad někdy příště s Alenou. O páté odpolední zastavuji doma před garáží. Ujeli jsme bez pár kilometrů sto padesát. V pohodě s dobrou partou, tak jak to ostatně být. Protože o tom je to normální motorkaření.  Potěšit se krásným krajem, prima přáteli, hezkým počasím a krásnými cestami. Ty bohužel jsou v našem královéhradeckém kraji vzácné, a vzhledem k našemu věku se asi ani lepších nedočkáme. Leda bychom zase jezdili po Šumavě.

Na silnicích bylo plno kolegů motorkářů a stále se přátelsky zdravíme. Máme podobné radosti a zájmy. A tak to má být.

Užívejte si i vy ostatní. Nakonec, to vytoužené a krásné „Babí léto“ nás snad ještě čeká. Musíme ještě něco najezdit, my se těšíme a motorky také. Protože nám dobře fungují.

Využijme toho. A na silnici bacha. Bylo by škoda povalovat se někde ve špitále, když je venku krásně.

Jarda z Úpice

Fotky z výletu jsou zde:

http://jardazupice.rajce.idnes.cz/Bonsai%2C_Hradek_u_Nechanic/

http://milanmedak49.rajce.idnes.cz/Hradek_u_Nechanic/

 

Přidat komentář


Další informace