Přijde zase sezóna, tak kam vyrazit?

Na prahu motorkářské sezóny 2019

Je začátek roku, čas zvolna utíká a my pomalu přemýšlíme, kam se opět vydáme na výlety, až počasí konečně dovolí.

Venku je dlouho očekávaný sníh, byť je to takové spíše aprílové, než zimní počasí. Chumelí, prší, mrzne, je teplo, svítí sluníčko a vzápětí se přiženou temné mračna. Počasí jak na houpačce. Abychom tedy nějak zabili čas, koukáme na televizi, sedíme u PC a někteří již pomalu skládají rozebrané miláčky, aby byly připravené na jaro. S tím i někdy souvisí příprava itinerářů a plánů cest. A tak pár podmětů přidávám i já. Nebudu připravovat kompletní výlety jako v minulých letech, ale předložím jen některé náměty na výlet. Původně jsem zamýšlel vše doplnit o webové adresy, ale to by bylo potom vše jednoduché, tak tedy vyhledávání na internetu a literatuře je na každém z vás.

Náš kraj je plný zajímavých míst z různého období naší země.

Královéhradecký kraj je bohatý na památky, ať již se jedná o hrady, zámky a další historická místa.

Zámky Opočno, Častolovice, Doudleby n/O, Kostelec n/O, Rychnov n/K, Náchod, Ratibořice, Nové Město n/M s nedalekou Bartoňovou útulnou Peklo od Dušana Jurkoviče, hrady Litice, Potštejn, Pecka, Kumburk a mnoho dalších.

Klášter Broumov, Špitál Kuks, Braunův Betlém nad Žirčí a mnoho dalších památek.

Památníky a pomníky bojů z roku 1866 v okolí Vrchovin, České Skalice, Hradce Králové, s muzeem na Chlumu a úžasným pomníkem jízdní bitvy u Střezetic.

Protože jsme blízko hranic s Polskem, bývalými Sudety, je zde vybudován systém opevnění na obranu hranice před vpádem Němců před II. sv. válkou.

Pevnost Stachlberg u Žacléře s celou řadou bunkrů a řopíků až k pevnosti Dobrošov a následně s velikou pevností Hanička u Bartošovic v O. h. Systém opevnění pokračoval podél hranice až na Ostravsko a dál. Některé z bunkrů a pevností jsou přístupné návštěvníkům a lze je vyhledat na webových stránkách. V Malých Svatoňovicích je i muzeum věnované tomuto období.

V našem okolí je řada přírodních a technických památek.

Známé skalní město Adršpach, Teplické skály, Broumovské stěny, Ostaš, na druhou stranu Český ráj a již trochu vzdálené Kokořínsko. Nedaleko Dvora Králové n/L, kde je známá ZOO, je vrch Zvičina s dalekým rozhledem do kraje, technická památka přehrada Les Království, muzeum veteránů v Kuksu, muzeum velocipedů v klášterním areálu Domova sv. Josefa v Žirči, muzeum motocyklů v Bříšťanech u Hořic. V Polici n/M je krásné muzeum stavebnice Merkur, která se zde vyrábí již řadu let. Jedna ze zajímavostí je pevnostní město Josefov, dnes část Jaroměře. V Žacléři je dnes v bývalém dole Hornický skanzen s mnoha technickými zajímavostmi o těžbě černého uhlí. V Jívce je pro veřejnost otevřen důl Bohumír, kde se pro změnu těžila měď.

Jsme kousek od Polska, od míst, která dříve patřila k Zemím koruny České. Nedaleké Vambeřice, kam naše babičky chodily na procesí do místní baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Klodzko se pyšní pevností budovanou postupně od 10. století. Tato oblast má bohatou škálu technických útvarů z II. sv. války budovanou Němci. Je zde obrovský komplex podzemních prostor, bývalých podzemních továren a dosud neobjasněných objektů v Sovích horách. V Rogožnici je památník na místě bývalého koncentračního tábora Gross-Rosen, který měl 81 poboček, mimo jiné jich byla řada na našem území a na rozdíl od opěvovaného tábora v Letech zde po nich není ani památky.

Mimo to jsou ve Svídnici a v Jaworu nádherné dřevěné kostely postavené po skončení 30 leté války na základě podpisu Vestfálského míru. V nedalekém Valbřichu je nádherný zámek Ksiaž, který měl sloužit jako Hitlerův hlavní stan. Nedávno se o tom hovořilo v souvislosti s hledáním „zlatého vlaku“.

Ale vraťme se opět domů.

Je zde plno míst spojených s historií, a to i zcela nedávnou. Jsme nedaleko Malých Svatoňovic, které bylo hornickým městečkem, jako i Rtyně v Podkrkonoší, kde je dnes muzeum hornictví. Na místním hřbitově je dřevěná zvonice ojedinělé konstrukce ve střední Evropě. U nedalekého bývalého hostince Rychta stojí pomník Antonínu Nývltovi, rychtáři, který byl jedním z vůdčích osobností povstání sedláků v r. 1755. Malé Svatoňovice jsou známým rodištěm Karla Čapka, kde je i muzeum věnované rodině Čapků. Jejich otec byl zdejším lékařem a posléze se odstěhovali do Úpice, kde měl lékařskou praxi. Dnes je v Čapkově vile sídlo Policie ČR a jen malá pamětní deska připomíná bývalé obyvatele. Josef Čapek a jejich setra Helena se narodili v Hronově, jako zdejší známý spisovatel Alois Jirásek. V Úpici se narodila, větší část života prožila a posléze i zemřela malířka Julie Mezerová Winterová, současnice celé řady našich význačných umělců 20. století. V místní části Radeč je muzeum zemědělské techniky Chalupění.

V nedalekých Havlovicích se narodil v r. 1794 Josef Regner-Havlovický, pozdější páter, národní buditel a vlastenec. A nesmíme zapomenout ani na Ratibořice, kde prožila několik let Božena Němcová. Náchod zase vzdal hold svému rodáku spisovateli Josefu Škvoreckému a tak se k němu můžete posadit na lavičku. Je však vše z bronzu, takže si s ním nepopovídáte. Po obsazení Československa Němci na zdejší poště pracoval později známý kapitán Otakar Jaroš, který padl při obraně Sokolova v Rusku.

Z Náchoda je to potom jen skok do polských lázní Kudowa Zdroj, kam se jezdí na super smažené pstruhy. Ještě se jen okrajově zmíním o Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, ale tyto oblasti jsou natolik známé, že je zbytečné se o nich zmiňovat.

Nedalo Trutnova je „Hrádeček“, místo kam jezdil disident Havel pořádat večírky s přáteli a kde zemřel. V r. 1974 byl zaměstnán v trutnovském pivovaru.

Nedaleko Hořiček se nachází obec Litoboř. Mnohokrát jsem tudy projížděl, před mnoha lety jsme sem jezdili obdivovat naše automobilové závodníky, neboť tudy vedla i jedna z etap Rallye Vltava. Stál jsem u Alpiny Vladimíra Hubáčka kde se svým asistentem mechanikem Sašou Klimtem probírali rychlostní etapu Hořičky-Červená Hora.

Ale nikdy jsem neslyšel o tragické události, která se zde stala v r. 1951. Jakýsi dobrodruh, nebo provokatér STB burcoval sedláky proti vstupu do JZD. Celá tato záležitost skončila u soudu s vynesením 18 rozsudků. Čtyři tresty smrti, vykonány tři, vězení od 4-20 let a jedno doživotí. V r. 1952 bylo JZD stejně založeno. Dnes je kdesi v Litoboři postaven pomníček k této tragické události.

Zajímavých míst je v našem blízkém, i poněkud vzdálenějším okolí plno. Nejde připomenout všechna místa, na řadu z nich jsem jistě zapomněl, ale je spousta literatury, která se tím podrobně zabývá. To však nebylo mým cílem, jen jsem chtěl něco z toho připomenout. Tak tedy hledejte a plánujte, kam se vypravit, až nastane ten náš pravý čas.

Navštívili jsme na svých výletech na motorkách většinu míst, o kterých se zde zmiňuji, fotili jsme a většinu výletů i popsali. Třeba se vám bude něco hodit.

Pokud by vás zajímalo prohlédnout si fotky z těchto míst, pak se podívejte na Rajče, https://jardazupice.rajce.idnes.cz/ .

Jarda z Úpice

Další informace