Poslední červnovou sobotu na Železnobrodsku

 

Je sobota, tak hurá na výlet.

Celý týden bylo takové podivné počasí, něco jako Superaprílové. Svítilo sluníčko, najednou liják, opět sluníčko a tak to šlo kolem dokola. Prase aby se v tom vyznalo.

Vypozoroval jsem, že když „rosničky“ hlásí slunečné počasí tak obvykle prší a naopak. Naplánoval jsem na sobotu výlet na Liberecko, ale nakonec bych jel sám, tak jsem si vybral jinou trasu, měl jsem jí v merku již delší čas. Manželka nějak rezignovala na čestnou funkci „baťůžkáře“ a odmítla jet. No nic jedu sám.

Jel jsem na Trutnov a Rudník, kde se opravuje mostek a tím pádem i křižovatka a Hostinné a Vrchlabí. A pokaždé, jel jsem tudy i zpět, jsem stál na semaforech. Ale snad již bude tomu drncání na křižovatce konec. Přijedu do Vrchlabí a to je pomalu celé rozkopané. Od Rudníku dělají chodník, tak tam vznikají parádní zácpy, včetně zaplněných kruháků. Navíc se opravuje Komenského ulice, takže na Liberec vede objížďka centrem. No ale vymotal jsem se a pokračuji již v pohodě dál.

Nechce se mi do Železného Brodu přes Semily, podle řeky Jizery.  Je to samá vesnice a silnice nic moc. Zvykl jsem si jet přes Roprachtice.  A před Semily v Cimbále odbočit na Podbozkov a podle Jizery přes Spálov do Brodu. Silnice se ale konečně opravuje, protože to byl tankodrom hadr.

Jedu tedy do Vysokého, odbočuji na Roztoky u Semil, posléze přes Jesenný přijíždím do místní části Bohuňovsko, kde je malá soukromá sklárna. Nikde nikdo tak jen pár fotek a jede se dál. Cesta byla docela dobrá, až na kus kolem Staré Vsi, kde jsem málem přišel v díře o přední kolo a dalším se potom vyhnul. Je to v listnatém lese, tak se po silnici mihotají „prasátka“, takže na ty díry není vidět.

To ale nebylo nic proti tomu, co mě čekalo z Bohuňovska. Silnice, pravděpodobně VI. třídy začínala značkou V zimě se neudržuje. Pokládám to za mimořádně sarkastický vtip, protože ta silnice se minimálně 50 let neudržuje vůbec. Jedu na jedničku rychlostí invalidy s jednou končetinou, ale ani tak se není jak vyhnout těm dírám. Mnohde již asfalt úplně chybí a zbyl jen štěrk. Silnice se klikatí jak had, je úzká a fakt děsná. S plným vědomím mohu prohlásit, že po horší silnici jsem ještě nejel.  Být zde slušný povrch, pak by to byla nádhera. Tohle trvalo až k Malé Horce, pak už byla slušná silnička až do Ž. Brodu.

V Brodě chci navštívit Minimuzeum skleněných betlémů, ale je zavřeno. Procházím okolo pár pěkných chalup. Na prohlídku celé památkové čtvrti Trávníky nemám nejmenší chuť. Jsem již celý promočený a slunce pálí jak o závod. Navštěvuji ještě nádherné místo Běliště, ale je opět zavřeno. Je zde národopisná expozice Železnobrodska, ale co naplat.

Pokračuji směr Tanvald, v pravotočivé, nepřehledné zatáčce mě nějaký šílenec s kolenem na zemi předjíždí. Přilétl takovou rychlostí, že nešel zaznamenat dříve, než mi pomalu utíral prach z boty. Ujel jsem něco dál a opět se řítil kolem, tentokrát k Brodu.

Přijel jsem do Tanvaldu a světe div se, přátelé, motorkáři, byli doma. Vloni jsme je dvakrát nezastihli, tak konečně letos. Dali jsme si výborné kafíčko a povídali o tom, jak jde život okolo nás, co nás tíží, trápí a podobně. Jen jsme vynechali, kdo kolik prášků denně bere. Trochu se houfují mraky, tak do sedla pokračuji na Kořenov a vezmu to zkratkou přes Příchovice, jen s kratinkou zastávkou U čápa a rozhledny Járy Cimrmana Maják. Byl jsem tu již několikrát, mám odsud plno fotek, tak jen tak pro osvěžení paměti. Jedu opět do Vysokého a odbočím do Jablonce nad Jizerou a pak již po Jizerské magistrále na Hrabačov a Vrchlabí. Silnici opravují po kouskách a mají to zřejmě naplánováno roku 2050, protože než to opraví, mohou začít znovu. Stroje stály a zahálely, kdo by se unavoval v sobotu prací. A tak tato frekventovaná silnice má stále několik překážek, některé úseky opravené a jiné hrbaté jak valcha.

Přeskáču opět přes rozkopané Vrchlabí a Rudník a po něco málo přes 200 ujetých kilometrech jsem doma. Bylo to fajn, svezl jsem se, potkal hromadu motorkářů, všude bylo plno aut a turistů. A kupodivu bylo docela málo cyklistů.

Tak si přátelé užívejte i vy.

Jarda z Úpice

Pár fotek je zde: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Sobota_27.6.2020_Tanvald/

Trasa: https://mapy.cz/s/momureheva 

Další informace