Cestou na Chrudimsko do Betléma

Cesta na Chrudimsko, aneb hurá do Betléma.

Je tak trochu pravidlem, že bývá docela slušné počasí přes týden a víkend se občas nevyvede. Nicméně, jsem profesionální důchodce, tak mi to až tak nevadí. Snad jen to, že o víkendu bývá řada pěkných akcí, a ve všední dny je to na vlastní iniciativě. Ale umím si poradit. Tak jsem dnes vyrazil na Chrudimsko. Ráno bylo trochu chladno, ale přes den to bylo super. Domů jsem přijel zpocený až „na zadku“.

První zastávka, aby to nebylo jen Hlinsko, byla ve Slatiňanech. Prošel jsem známá místa v parku, obešel hřebčín a zámek. Zámecký park je přístupný za úplatu se zámkem. Tolik času jsem ale nechtěl trávit zde, tak něco fotím a vesele pokračuji směrem Hlinsko. V Trhové Kamenici ještě dotankuji a po chvilce jsem v Hlinsku na parkovišti před vlastním Betlémem. Procházím to nádherné místo a stále jsem nucen fotit, jedno místo hezčí než druhé. Funguje zde restaurace U Svatého Huberta, tak nejprve obejdu Betlém a potom teprve bude oběd. Nakonec ale objevuji Jídelnu Mandala, kde nabízí Dukátové buchtičky. A ty mají přednost před masitým obědem. Moc jsem si pochutnal.

Občerstven pokračuji do dalšího cíle, pietního místa Ležáky. Kdysi jsem zde byl, ale nějak mě to vypadlo z paměti. Je to nádherné upravené místo, jak se to patří. Jeden by ani nevěřil, že zde došlo k takové tragédii. Byl zde nádherný klid, krásná příroda okolo, nemá to chybu.

Pokračuji do dalšího mého cíle. Tentokrát dám na navigaci a nedobře jsem udělal. Sice mě dovedla kam jsem chtěl, ale po silnicích tak mizerných, jak bývá v naší zemi zvykem. Kostel sv. Markéty v Podlažicích. Je opuštěn v louce, neposečené, plné bodláčí, není k němu ani přístup. Vypadá to, že ani nefunguje. Stojí však na místě bývalého benediktinského kláštera, kde vznikla kniha knih, Codex Gigas. Ďáblova kniha, jejíž originál nám ukradli Švédové. Byla u nás sice vytvořena úžasná replika, nic méně replika. Nechápu kdo, a jak dlouho to psal, nicméně to asi nechápou ani odborníci. Samotný klášter byl vypálen a zničen v době husitských válek. Zachoval se zde ještě bývalý pivovar, někde z 16. století. Mnoho toho k vidění není, tak pokračuji směrem Luže. Všechno to je blízko u sebe. Tentokrát na Chloumek ke Kostelu Panny Marie Pomocnice křesťanů. Je otevřeno, tak to obcházím, nakonec je otevřen i vstup do kostela, vnitřní dveře do chrámu jsou zamčeny, tak jen pár fotek přes sklo.

A to bylo vše. Památek je v tomto rajonu plno, ale vše se stihnout nedá. Tak alespoň něco zbude na příště. Po 230 kilometrech jsem konečně doma. Bylo parádně, občas se objevil nějaký podezřelý mrak, ale to jen sv. Petr strašil.

A tak si přátelé užívejte i vy.

Jarda z Úpice

Pár fotek z cesty je zde:  https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Hlinsko_Betlem/

Další informace