Cestování v posledních dnech za pěkného počasí.

Příhodná doba na výlety. Tedy jen co počasí se týče.

Počasí, navzdory předpovědím, se umoudřilo a tak prožíváme krásné slunečné dny. Tedy alespoň v tom našem koutě. A tak jsem se toho snažil, v rámci možností, využít. Prohnal jsem kousek čtyřkolku, na Jiráskovy Skály. Je tu zámeček a penzion, dříve sídlo hradeckého biskupa. Dnes je zde i restaurace. A největší lákadlo je zřícenina hradu Skály (Bischofstein). Nebylo to moc kilometrů, ale docela fajn.

Fotky: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Jiraskovy_Skaly/

V sobotu jsem jel na oblíbenou akci Setkání motorkářů v rodišti Františka Janečka, v Ledcích u Třebechovic pod Orebem. Organizátoři mají štěstí na počasí, takže vždy je zde hezky. Plno motocyklů Jawa a podobných českých veteránů. K tomu samozřejmě auto veteráni před areálem. Opět je co prohlížet a fotit. I když se mnohé opakuje, nedá mi to a fotím….

A když už jsem byl celý uchozený, jel sem se do Třebechovic p. O. podívat a následně navštívit

Podorlický skanzen Krňovice. Navštívil jsem horu Oreb, byť vypadá jako rozkopnutá krtina, ale je to hora. Odtud pramení i název Žižkových přívrženců, Orebitů.

Fotky: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/JAWA_Ledce_2022/

Skanzen Krňovice není nijak rozsáhlý, se skanzenem Veselý kopec se nemůže srovnávat. Nicméně je hezký a příjemný pro návštěvu, zejména s dětmi. Srovnat ho lze např. se skanzenem v Kouřimi. A pokud má někdo zálibu v návštěvách podobných lokalit, pak doporučuji ještě soubor lidové architektury Betlém v Hlinsku. Nebo skanzen v Přerově n. L. To nemá chybu.

Fotky: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Podorlicky_skanzen_Krnovice/

Dnešní část neděle jsem strávil na zámku Kvasiny, kde opětovně proběhla akce srazu veteránů. Jak automobilů, tak motocyklů Vidět zde byly nádherné kousky. Např. poprvé v životě jsem zde viděl automobil DAF Variomatic. Znal jsem to jen z prospektů. Občerstvení bylo zajištěno a k tomu hrál nějaký dixieland, ale parádně.

Fotky: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Veterani_na_zamku_v_Kvasinach_2022/

A tak to byl docela parádní týden. Jen to kazí cena benzínu. Cvrknete do nádrže a stovky jen létají. Ale co s tím? Mám nechat všechno stát v garáži a čekat jak se to vyvrbí, nebo jestli do té doby třeba přestanu být schopen jezdit?

Tak se přátelé mějte prima.

Jarda z Úpice

 

Další informace