S podzimním sluníčkem v zádech

Podzim je nezvratně tady a tím vlastně i konec naší, motorkářské, sezony. Znám moc málo lidí, kteří jezdí i v zimě. Jarda Harlejář vždy na Vánoce prožene svého Harleje okolo baráku, ale obvykle když není sníh. Já, jako většina motorkářů zimuji, a tak musím na podzim ještě před tou dlouhou pauzou něco najet. Honem dohonit to, co jsme v létě zameškali.

Proto jsme se sešli, z iniciativy Jirky „Vandráka“ v sobotu 15.10. 2011 na našem obvyklém seřadišti. Ráno bylo pod nulou, ale sluníčko svítilo. Okolo půl jedenácté se v řadě čtyř motorek, Lva, Jirky, Mika a mně dáváme do pohybu. Našim cílem je Kuks, muzeum techniky rodiny Erlebachů, kteří jsou dlouholetými členy klubu veteránistů ve Dvoře Králové. Prodali barák a koupili bývalou textilku v Kuksu, kterou vlastními silami mění na muzeum. Další, kteří musí mít v krvi něco po našem Titánovi, Járovi Cimrmanovi. Také zde je Cimrmanovo  popojíždědlo, třítaktní motor s dálkovým ovládáním a mnoha vychytávkami, kterými se dnešní stroje nemohou pochlubit. Musíte ale majitele požádat o odborný výklad.
Jeli jsme přes Hořičky a Chvalkovice na Choustníkovo Hradiště a Kuks. Je zde velice pěkná cesta a okolí. Je to moje oblíbená trasa když nevím kam jet. V Kuksu moc návštěvníků nebylo, ale muzeum již fungovalo. Tak jsme to s majitelem celé prolezli a parádně jsme si popovídali. Ukázal nám i svoji dílnu, která není běžně přístupná, a tedy i vám zůstane zahalena.  Nechtěl na nás ani vstupné, ale kasička svoje dostala i tak. Takové nadšence je nutno podporovat. Mám doma nějaké technické krámy, tak je tam dovezu. Pokud i vy vlastníte něco zbytečného a chcete se toho zbavit, pak to nevyhazujte, ale odvezte do Kuksu. Majitelé mají veliké plány, tak jim každá maličkost pomůže.

Bylo poledne a první kdo se hlásil o jídlo byl Jirka. Chtěli jsme se zastavit na Šporkově mlýně, sice snad bylo otevřeno, ale nikdo nikde. Tak pokračujeme dál. My co doma nezlobíme obvykle snídáme, tak přece jen něco vydržíme.
Jeli jsme přes Josefov do Třebechovic do Krňovského skanzenu. V obci jsme se stavili v docela pěkné hospůdce na oběd. Bylo plno, ale pro nás se místo našlo. Docela jsme si pochutnali. Dal jsem si kachnu s knedlíkem a červeným zelím, no zůstaly jen kosti.
Podívali jsme si do skanzenu, kde pořádali turistický pochod okolím skanzenu. Na závěr bylo předvádění pečení domácího chleba a mládež opékala špekáčky.
Jeli jsme tedy dál, naším dalším cílem byl Nováč.

Tady jsme si dali kafíčko a dortíka, někteří vynechali pohár, ale čokoládové zmrzce neodolali.
A tak jsme tam na sluníčku lenošili, ani se nám nechtělo dál. Nakonec jedeme přes Náchod, kde se loučíme s Mikem a po chvíli jsme všichni v pohodě doma. Bylo nádherně, nebyla ani zima. Ujeli jsme okolo 120 kilometrů. Myslím si, že podobných pár výletů, nebo respektive vyjížděk pár do zimy podnikneme. Pokud tedy počasí dovolí.
A tak užívejte poslední příznivé chvíle na silnici. A bacha na namrzlé zatáčky a všude přítomné listí. Ale s tím si jistě každý poradí.

http://www.revitalizacekuks.cz/kuks-a-okoli/historic-car-museum-kuks/
http://www.krnovice.cz/


Další informace