Dubnové Broumovsko

Dubnový výlet na Broumovsko a trochu i do Polska.

Sobotní poledne bylo, na rozdíl od rána, již zamračené, ale nikde nebyla předpověď, že můžeme zmoknout. A tak jsme se dali cestou na Broumov. Před Pěkovem jsou opět semafory, opravují zde silnici. Ač je čekání otravné, přece jen to kvituji, protože silnice zde byla mizerná. Pak již následuje parádní silnice až do Broumova. Plná zatáček, klesání a na rovince potom s pořádným větrem, který s námi cloumal jak s práporem.

Chvilku na to již parkujeme na náměstí před hotelem Praha, odkud je to již jen pár kroků ke klášteru. Když jsme zde byli naposledy byla klášterní dvorana uzavřena, byla plná stavebního materiálu, takže jsme nic neviděli. Tentokrát je již vše v pohodě, a tak jsem poprvé navštívil jen kousek klášterní zahrady. Je to všechno upravené, jen tomu ještě chybí jarní zeleň.

U kláštera je i pěkná kavárna, tak jsme si dali kafíčko. Vevnitř bylo nádherně teplíčko, ale my dali přednost čerstvému luftu. Občerstveni jsme popojeli jen kousek, ke hřbitovu, kde je krásný dřevěný kostelík Panny Marie. Jen je škoda, že jsme se ještě nedostali dovnitř. Prohlídková sezóna je velmi krátká, a to pouze v létě. Ve dveřích je maličké okénku s pletivem, ale kdosi již dávko v něm udělal díru, aby se dalo alespoň něco málo vyfotit. Pokračujeme dál, na Otovice a přechod do Polska.

Hnedle v Polsku je zámek Sarny. Majitel ho pomalu opravuje, ale práce je zde až nad hlavu a je to obrovská černá díra na peníze. Nutno podotknout, že vstupní brána je opravena a v prvním patře se nalézá nádherná kavárna. Vloni jsme si zde s manželkou dávali kávu. My ale nezastavujeme, kávu jsme měli, tak si to necháme na jindy. Kousek dál je zase jeden zámek, Kapitanowo, ale v podobném stavu a je rovněž majitelem postupně opravován.

To vše mineme a zastavujeme až ve Vambeřicích, na parkovišti nad bazilikou Matky Boží. Je to poutní místo oslavující 800 let od založení. Více najdete zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Vambe%C5%99ice   Procházíme bazilikou, okukujeme i vnitřek chrámu, kde probíhá nějaká mše, pro malý počet zřejmě noviců. Nerušíme, jen pár fotek, zapalujeme ještě svíčku u vzpomínky na papeže Jana Pavla II. A pak již pokračujeme domů. Po silničce Vambeřice – Polanica Zdroj. Kdysi otřesná, dnes parádní silnička. No a po hlavní silnici č. 8 jedeme až do Kudovy Zdroj, krásného lázeňského městečka, kterému musí řada našich lázní jen závidět. Ve Vambeřicích se ostatně sejdeme již 28.4, kdy se zde koná setkání motorkářů. Spanilou jízdou se dojede do Nowe Rudy, kde je teprve ta pravá motorkářská zábava a atmosféra.

Přes hranici v Bělovsi jen projedeme a směrem na Hronov mažeme domů. Přece jen se trochu ochladilo, tak nám bude doma lépe. Část výletu jsme vynechali, zdoláme to příště.

A i přes trochu chladné počasí bylo všude motorek dost. A tak to bylo prima.

A zase někde příště. Teď nás čekají tradiční Poděbrady s Harlejáři. Už se těšíme, doufáme jen na přízeň počasí.

Jarda z Úpice

Pár fotek je zde https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Dubnove_Broumovsko

Další informace