Opět v Českém ráji

 

Výlet do Českého ráje 30. 5. 2020

Naplánovali jsme si nějaký výlet, původně s kamarádkou Evou, ale zradilo ji koleno, tak se asi jen povalovala na gauči.  S námi se vydali tedy jen Jarda s Jiřinou.

Ráno sice svítilo sluníčko, ale 10°C a ledový vítr to kazil. Nicméně jedeme tedy trochu později, ale jedeme. Podle předpovědí se mělo začít mračit až někde odpoledne, ale nedočkavé počasí to urychlilo, a tak jsme většinu času jeli za podmračené oblohy, s mraky místy ocelově černými.

Bylo chladno, tak stavíme na první naší obvyklé zastávce na čs. Benzině před Jičínem. Dáme si pro zahřátí kávu a cigárko, to aby i plíce si přišly na své. Po chvilce pokračujeme, cestou potkáváme motorkáře, kteří se rovněž nezalekli zimy. Sobotkou tentokrát jen projíždíme, protože náš první cíl je jen kousek za Sobotkou. Vesnická památková rezervace Vesec. Nádherné místečko s roubenými chalupami, známé z mnoha filmů a seriálů. Ve filmu Jára Cimrman ležící, spící představovala ves Liptákov.

Vesec u Sobotky je oblíbeným místem filmařů, ať už českých tak zahraničních. Neminul ji ani fenomén Cimrman, když ve filmu Jára Cimrman ležící, spící představovala smyšlenou pojizerskou vísku Liptákov i s muzeem peří v domě čp. 19. Z mnoha dalších filmů uveďme Jak dostat tatínka do polepšovny, S čerty nejsou žerty, Čertův švagr, Přijela k nám pouť nebo Díky za každé nové ráno; ze zahraničních Porážka, Syn třinácti otců a Johanes. Výčet by byl hodně dlouhý díky mnoha dalším televizním pořadům či seriálům jako např. V zámku a podzámčí.

Pokračujeme dál, směr cíl číslo 2, Pekařova brána. Je to nejkratší silniční tunel v ČR, zapsán v české knize rekordů. Hojně navštěvované místo, zejména zde bývá plno cyklistů, pachtících se do kopečka až na Vyskeř. Nám to jde o poznání rychleji a bez námahy. Pokračujeme okolo zámku Hrubá skála, s parkovišti narvanými auty, všude se motá plno pěších, parádní mumraj. Ale všichni se chovají ohleduplně, tak to nemá chybu. Protože není kde zastavit ani s motorkou pokračujeme dál. Jarda s tou tříkolkou nemá vůbec žádnou šanci zaparkovat. Končíme v Motorestu Even, kde jsme již byli na oběd mnohokrát a vždy spokojeni. Tak co něco dobrého měnit. Máme volný stůl, obsluha nám nabízí i možnost použít vnitřek restaurace, ale venku je příjemněji.

Dáváme si oběd, já tradičně Pečené koleno na divoko s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Vždy si pochutnám, dnes tomu nebylo jinak.

Zaplatíme a na cestu nás doprovází pár dešťových kapek, ale záhy tomu ujedeme. Jedeme přes Tatobity na Semily, Košťálov a Jilemnici. Pro zpestření ještě přes Studenec, Bukovinu do Dolní Kalné a pak již směr Trutnov a Úpice. Máme za sebou cca 180 kilásků, jsme trochu zmrzlí, ale i tak jsme se pěkně svezli. Stroje pelášily, jako když vylezly z továrny. A tak to má být.

Stejně natěšených motorkářů bylo plno, všechny hospody, které jsme míjeli, byly plné hostů, takže konečně byly ve svém živlu. To jen pražští restauratéři jsou nespokojeni. Ono mít každý den od cizinců zlaté vejce je návykové. A z Čechů ho určitě nedostanete. A že to jde i jinak stvrzuje foto jídelního lístku na mém Rajčeti.

Přátelé, snad už nám všem bude trochu lépe, hlavně se vyhnout tomu kulatému nesmyslu z Číny a přihrání trochu toho tepla. Táňo Míková, prosím Vás, zařiďte to.

Pár fotek je zde: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Ceskym_rajem-_konec_kvetna_2020/

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/jakohebeva 

Další informace