Páteční odpoledne na Chlumu

Odpolední výlet na Chlum.

Tento předposlední májový týden bylo stále krásně. Abych toho alespoň trochu využil, vyrážím občas na výlety, střídajíc auto s motocyklem. Je to skoro jedno, jestli jedu v kabrioletu, nebo na motorce. Auto má tu výhodu, že se nemusím navlékat do kůže, mimochodem se mi přes tu zimu všechno nějak smrsklo, a jednak je to mnohem pohodlnější. Na motorce je to zase poněkud zábavnější a bezprostřední.

Jezdím po okolí, známými místy, nevím kam jet, protože všude v okolí jsem byl již nesčíslněkrát. Ale je to celkem jedno, cílem je se svézt při krásném počasí.

Rád jezdím na Broumovsko a kolem Adršpachu. Na náměstí v Polici n. M. si dám zmrzlinu a pokračuji vesele dál. Jezdím přes Českou Metuji a tentokrát jsem byl rád, že jedu autem. Za cedulí Výsprava kamennou drtí byla silnice plná štěrku ve vrstvě nevhodné pro auta, natož pro motorky. A to v délce několika kilometrů. Tento způsob oprav je zralý na trestní oznámení pro Veřejné ohrožení.

Na sobotu již avizovali „rosničkáři“ déšť, což jim ostatně vyšlo. Od noci u nás prší, ale takový nádherný „zahrádkářský“ déšť. Tak jsem nelenil a v pátek odpoledne jel na Chlum u H. Králové, známé bojiště z roku 1866. Byl jsem tu již mnohokrát jen tak, vloni zcela náhodou jsme se s Evou nachomýtli otevírání sezony, byl jsem tu i na slavnostech s ukázkami bojů, kde náš syn působil v roli rakouského pěšáka.

Jezdívám na Chlum obvyklými zkratkami přes Žireč, Hořiněves a podobné vísky. Ať jsem to jel již několikrát, vždy to nějak zamotám, nepamatuji si totiž ta jména obcí. V obráceném směru je to jednodušší, cedule vás celou dobu navádí na Dvůr Králové. Většina těchto silniček okresního formátu je zcela mizerných, jen málo úseku je opravených. A do toho je řada objížděk, takže ani navigace vám moc nepomůže. No ale na místo jsem dorazil, kousek se prošel a moc nefotil, mám těch fotek odsud plno. Stačí se podívat na moji úschovnu Rajče. Zastavil jsem se ještě u mé nejoblíbenější sochy, nebo sousoší ve Střezeticích. Sousoší vzdává hold člověku a zvířeti, kteří prošli válečným utrpením. Vzhledem k tomu, že lidé mají pomníku plno, je tento holdem koním, kteří ve všech bitvách a válkách nesli tíhu utrpení a sloužili lidem.

Na silnicích je vidět zvolnění korónových opatření. Zatím co ještě nedávno se po silnicích proháněly povětšinou motorky a pár aut, tak dnes je opět provoz nepředstavitelný, alespoň na silnici Hradec Králové – Jičín. No ale ve zdraví a bez nehody jsem dojel domů, posílen na duchu a unaven na těle. Stále se nemohu dostat po té půlroční pauze do formy. Ale jistě to nějak dopadne.

A tak si přátelé užívejme, byť se nám celá řada parádních akcí zrušila.

Jarda z Úpice

Pár fotek je zde: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Na_Chlumu/

 

Další informace