Výlet na Skleněnou zahradu do Kunratic

Na prohlídku Skleněné zahrady.

Sedím u PC a prolézám mapy, kam se dát na výlet, pokud je příznivé počasí. V pondělí jsem opět trochu protáhl čtyřkolku, aby jen nestála před garáží. Projížděl jsem cesty okolo Havlovic, místa kde jsem dlouho nebyl. A mnohé se změnilo. Přibylo krásných chalup, mnoho míst je zvelebeno, prostě paráda. Z instalovaných tabulí jsem se dozvěděl řadu informací, které jsem neznal, nebo zapomněl.

 

Na úterý jsem se rozhodl pro výlet na motorce. Přemýšlel jsem, zda jet na východ, nebo severozápad, či na jih. Uvažoval jsem, že pojedu opět někam na Šumpersko, ale těsně před odjezdem jsem se rozhodl jet na Liberecko. Co takhle zkusit na druhý pokus Skleněnou zahradu v Kunraticích u Cvikova? Tak jedu tam.  Jedu moji oblíbenou trasu Vrchlabí, Semily – Cimbál a podle Jizery do Železného Brodu. Krátká zastávka v části Ž. Brod Trávníky a pokračuji, tentokrát nezastavuji ani na Benzině. Jedu na Jablonec n.N.. Na příjezdu je opět rozkopaná silnice, ale objížďka není nijak dlouhá a celkem dobře označená. Tramvajová trať na Liberec je rozkopaná, takže nikde žádná tramvaj. V televizi byla reportáž o znovu otevření balírny minerální vody Vratislavská kyselka. Areál je ale od silnice stále stejně zdevastovaný, vše zarůstá křovisky. A já myslel, že uvidím opravený podnik. Pokračuji na Vratislavice, najíždím na rychlostní silnici, směr Děčín. Ouha, odbočka na Děčín není, zeje tam jen díra. Mizerně značená komunikace mě vede kamsi, nevím jak se dostat směr Děčín. Vede mě to zpět na Turnov a Prahu, nebo na Ještěd.  Najednou šipky Děčín. Porušuji pravidlo jízdy v pruzích a přesmýknu se vpravo, přes podjezd se konečně dostávám směrem na Děčín. Celé je to rozkopané a spletité, že slabší řidič z toho musí být na mrtvici. Minule jsem jel po dálnici od Hodkovic a to je pro tuto chvíli lepší varianta, i když dálnice využívám minimálně. Další martýrium je před Rynolticemi. Tady zase budují asi dvacet ostrůvků. Provoz řídí semafory a tak o dlouhatánské kolony z obou směrů není pochyb. Tempo budovatelů je téměř závratné, tedy oproti šnekům. Jinak je to katastrofa.

Přijíždím do Kunratic a jdu si prohlédnout Skleněnou zahradu. A musím říci, je to nádhera. Plno živých kvetoucích keřů, do toho plno skleněných skulptur. Paráda. Je tu i příjemné občerstvení ve Sklářské kantýně, nebo v druhé budově přímo u pece s možností sledování sklářů při práci. Také se tu pravidelně střídají návštěvníci. Pokračuji dál. Vynechávám Pekelné doly a zastavuji na skok u sklárny AJETO v Lindavě. Podívám se jak vesele pokračuje Sklářská krčma. Stále funguje, vevnitř je dost návštěvníků, ale pamatuji lepší doby. Je vidět, že máme hlouběji do kapsy. Pokračuji do Sloupu v Čechách, jen omrknu náměstíčko, udělám pár fotek hradu a rozhledny a po několika kilometrech jsem ve Svojkově. I tady jsme již byli, ale tentokrát se půjdu podívat na zříceninu hrádku, kde jsem minule nebyl.  Vynechám Modlivý důl, tam jsme byli minule. Po chvilce pokračuji přes Zákupy do Mimoně. Silnice na M. Hradiště je zčásti opravená až do Ralska-Hradčany. Pak jedu objížďkou přes Bělou pod Bezdězem. Hezké městečko, kde nějaký čas žil syn s rodinou. Pak jedu přes Kněžmost, projedu okolo Sobotky a přes Lázně Bělohrad klasikou domů. Ujel jsem v pohodě přes 300 kilometrů a cesta mně zabrala skoro 8 hodin. Ale bylo to prima. A bylo znát, že je pracovní den, potkal jsem poměrně málo motorkářů.

Tak si přátelé užívejte i Vy.

Jarda z Úpice

Fotky jsou jako obvykle: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Kristalova_zahrada_Kunratice_u_Cvikova/

Další informace