Výlet za zajímavostmi Bystřice n. P.

Výlet do Bystřice nad Perštejnem.

Při brouzdání po mapách v PC a díky tuším Toulavé kameře jsem se rozhodl pro Bystřici. Nikdy jsem zde nebyl, tak proč ne. Dříve jsme jezdívali na Šiklův mlýn do Zvole, ale poslední roky jsou jejich podmínky víceméně hůře přijatelné. Takže cestu znám, jaký problém. Prohlížel jsem stránky Dopravní informace, kde jsou objížďky, uzavírky a podobně. Celkem mě nic nečekalo. Ale ouha, zpáteční cesta byla jak z hororu. Uzavírky, objížďky jedna za druhou. Naštěstí to tak nějak znám, tak jsem se vždy přizpůsobil, jel po objížďce, nebo volil jinou vlastní trasu. Nejhorší je, že to musíte dělat za „pochodu“.

Vydal jsem se klasikou na Pardubice, Žďírec n. D. a Nové Město na Moravě s cílem Bystřice. V Bystřici jsem to neznal, ale intuitivně jsem dojel na náměstí. Zdejší domorodec mě nasměroval na Muzeum Tatra a vlastně i dál na Centrum Eden. Všechno jsem prošel, ale nakonec s vypětím všech sil. Slunce se snažilo nás ohřát a tak tentokrát zapotilo i mě.

Muzeum Tatra je zajímavé, i když ne rozsáhlé, ale majitel příležitostně nějakého veterána vyhlédne a jezdí na srazy.

Centrum Eden je pěkné, sice trochu moderněji pojaté v původních prostorách. Na to navazuje Horácký skanzen vesnice. Ani ten není příliš rozsáhlý, ale je velmi přívětivý. Vše se dá prohlédnou bez omezení provazy, všude je plno zvířátek, takže skanzen žije. Je to velký rozdíl například od „mrtvého“ skanzenu v Kouřimi.

Poměrně blízko je i Pohádková alej a Park miniatur. Miniatury představují hrady v údolí řeky Svratky. Nejsou nijak super umělecké, ale pro představu stačí. Také je zdarma, na rozdíl od těch sofistikovanějších. Zpátky jsem se vracel přes Jimramov, kde jsem zastavil jen pro pár fotek. Byl jsem už tak uchozený, že jsem neměl sílu obejít větší kus Jimramova. Ten je obecně známý mnoha zajímavými rodáky. Ale to si každý informace najde sám. Ještě jsem se zastavil v Poličce, s krásným kostelem sv. Jakuba, kde se v příbytku hlásného narodil Bohuslav Martinů. Je to 192 schodů vysoko. A Martinů zde žil do svých 11 ti let. Polička je i obroubena původními hradbami, vše upravené a čisté.

Pak jsem to vzal na Litomyšl, zde jsem opět musel změnit plán a jet na Vysoké Mýto a Choceň. Nakonec jsem všechno v pohodě zvládl.

A myslím si, že to byl pěkný výlet. Tak přátelé výletujte i vy. Počasí zatím přeje, a prý to má pokračovat.

Mějte se prima.

Jarda z Úpice.

Fotky jsem rozdělil na tři segmenty a jsou jako obvykle zde: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/?sort=date

Další informace