A opět na výlet, třeba do Kryštofova Údolí.

Je úterý, co takhle na výlet? Ale kam?

Počasí na tento týden je celkem nepříznivé, tedy vyjma úterý. Tak pojedu na výlet. Přemýšlím, jako vždy, kam se vypravit, kde jsem dosud nebyl, nebo jen málo. Nemohl jsem nic najít, tak oblíbené trasy. Jednou z nich je cesta z M. Hradiště do Č. Dubu. Tak pojedu tam a uvidím co dál.

Jedu obvyklou trasou na Jičín, tedy D. Králové, Miletín a Lázně Bělohrad. První zastávku mám obvykle před Sobotkou, tak to neporuším. Jedu přes Kněžmost, tentokrát vynechávám rozhlednu Čížovka a jen pro několik fotek stavím v Bosni pod hradem Valečov. Je to taková hezká zřícenina skalního hradu stojící za návštěvu. Vzhledem k tomu, že jsme zde již několikrát byli, pokračuji k M. Hradišti. Tady tankuji a na náměstí si udělám pár fotek. Náměstí je snad již třetím rokem rozkopané. Zastavím ještě u zámku, ale tentokrát jen pro fotky kostela Tří králů, kde je v areálu pochován Albrecht z Valdštejna se svou chotí.

V Mohelnici nad Jizerou je stále objížďka, a to již snad dva roky. Konečně zastavuji u nádherného románského kostelíku, ale zrovna je část pod lešením. Pokračuji dál a všimnu si cedule Trávníček. No bodejť, již jsem se zde chtěl posledně zastavit. Tak to napravuji. Je zde krásně opravená Beranova hospoda. Několikrát o tom vysílala i ČT. Trávníček je osada a je zde plno pěkných chalup. Pokračuji přes Č. Dub a pomalu jedu k Osečné. Tak to nakonec vezmu na Kryštofovo Údolí, potom bych mohl jet přes Chrastavu a Oldřichov v Hájích do Raspenavy a Hejnic. Zastavuji v Lázních Libverda, kam v říjnu nastupuje manželka na léčebný pobyt. Dám si teplou lázeňskou oplatku a popojedu do Hejnic. Zde už jsme byli mnohokrát, vše je již vyfoceno, nového tu nic není, tak jen pár fotek a jedu k domovu.

Přes Bílý Potok a silnicí plnou krásných zatáček k chatě na Smědavě. Četl jsem, že se chystá nějaká rekonstrukce, ale ta byla pojata po Česku. Původní chatu, která do těchto míst pasovala, zbourat a postavit zde nějakou tzv. Moderní. A tak to také dopadlo. Sjedu dolů k přehradě Souš, kde se na ni nesmíte ani křivě podívat, a my se zde před řadou let koupali a tábořili.

Vezmu to zkratkou přes Příchovice do Vysokého n. J. a přes rozkopané Vrchlabí domů. V Roprachticích je plno úseků vyfrézovaných, ale označení nikde. Ještě že jsem si všiml poskakujícího auta v protisměru. Musím říci, že většina silničářů jsou „prasata“. V Rudníku a Hertvíkovicích se opravují mosty, tak opět stojíte u semaforu. A není zde dokončen finální povrch asfaltu, tak opět bacha na „prahy“. Zhruba po třista kilometrech jsem dojel domů a bylo docela chladno. Tak to napravuji horkým čajem a je mi fajn.

Tak si užívejme ještě příznivého počasí, ale asi to dlouho trvat nebude. Odborníci varují před brzkou a tuhou zimou.

Jarda z Úpice

Fotky jako vždy : https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Cestou_do_Krystofova_Udoli_2022/

Další informace