Říjnový čtvrtek a výlet do Českého Ráje

Čtvrteční výlet za letadlem, Studeným průchodem a Českým Rájem.

Předpověď počasí sice neslibovala žádná vedra, mělo být polojasno a hlavně nemělo pršet. Koronavir řádí, ale svými co hodinu se měnícími opatřeními řádí „zelený mozek“ Prymula tak, že ten Koronavir je proti němu žabař. Na pátek vyhrožuje vším možným, tak byl čtvrtek jedinou nadějí. Než nám vše zakáže. Dokonce jsem četl, že pokud onemocní někdo v domácnosti, bude separován od ostatních jako Babinský. Jak se píše v Diskuzi, zřejmě netuší, jak lidé u nás bydlí. Nemyslím zrovna milionáře.

Ale k výletu. Ráno svítilo sluníčko a bylo celých 10°C. Vyrážím přes Jičín na Mladou Boleslav a mám pocit, že místy bude chumelit. Ale kolem M. Boleslavi se rozjasnilo a nebýt protivného studeného větru bylo by i prima. Pokračuji po dálnici D 10 a po pár kilometrech jsem na místě. Dálniční odpočívka U letadla. Je to nádherný areál, to se musí vidět. A až to bude celé hotové, bude to něco exkluzivního. Jsem trochu zmrzlý, srkám horký čaj, ale u okénka s točenou zmrzlinou je stále plno.

Pokračuji na Kněžmost a přes Boseň nad obec Mužský, na Krásnou vyhlídku. Opět nádherný areál, kde v létě musí být stále plno. Odtud se vydávám ke Studenému průchodu, kam mám namířeno již několik let. Jezdím sám, tak mám konečně příležitost. Podle mapy jsem usuzoval, že se půjde po hřebeni, více méně po rovině. Ale opět jsem se netrefil. Je to celkem kus a stále dolů a nahoru. Nakonec jsem došel až na Drábské světničky, aniž bych to měl v plánu. Zde jsem již před lety byl, tak to ani neprolézám. Navíc v motorkářském a na namoklém pískovci to není to pravé ořechové.

Vracím se zpátky, vynechávám zříceniny hrádku Klamorna, stejně je to jen pár kamenů. Den je již přece jen krátký. Pokračuji přes Kněžmost a Branžež do Hrubé Skály. Promotám se v Sedmihorkách opravovanou silnicí, je to přece jen zkratka a přes Tatobity, Košťálov, Jilemnici a Vrchlabí mažu k domovu. Přijíždím domů trochu promrzlý, ale vana teplé vody, hrnec čaje a ústřední topení mě opět vrací do kondice.

Potkal jsem cestou i podobně naladěné motorkáře, takže nejsem sám, kdo toho dnes využil.

No a teď již jen mohu očekávat, co zase na nás vymyslí. Tak si to užívejte i Vy.

Motorkám zdar, viru zmar!

Jarda z Úpice

Pár fotek, ne moc vyvedených je zde: https://jardazupice.rajce.idnes.cz/Rijnovy_ctvrtek

Další informace